انواع رم

شاید شما هم به این جمله معروف برخوردید که هر چقدر رم یک دستگاه بیشتر باشد سرعت یک رایانه افزایش می یابد.اما در حقیقت چنین چیزی صحت معنایی دقیقی ندارد و در این مقاله سعی بر این داریم که توضیحات دقیقی در این باره به شما عزیزان بدهیم.

در حقیقت رم یک حافظه است و بصورت موقت تا زمانی که به آن ولتاژ اعمال شود کار خواهد نمود و اطلاعات را ذخیره خواهد کرد.

هر حافظه دارای سلول های متعددی است که توانایی ذخیره سازی دو حالت مختلف یعنی 0 یا 1 را دارد و دسترسی به این اطلاعات می تواند بصورت مستقیم و تصادفی باشد.

در مجموع دو نوع حافظه از نظر دسترسی وجود دارد :

RAM : Random Access Memory

SAM : serial Access Memory

RAM همان حافظه معروف رایانه است که می تواند به هر سلول این حافظه دسترسی مستقیم داشت و در مقابل آن حافظه Sam  وجود دارد که اطلاعات مثل نوار کاست در کنار هم قرار می گیرند.

حافظه Ram  برای انجام صحیح ذخیره سازی نیازمند یک منبع الکتریکی دایم است و در صورت قطع شدن این منبع تمام اطلاعات آن از بین می رود.

RAM ها از نظر نوع عملکرد دو نوع هستند :

–  حافظه ی پويا     ( Dynamic RAM (DRAM

–  حافظه ی ايستا   (Static RAM (SRAM

حافظه پويا

هر سلول حافظه رم از یک خازن و یک ترانزیستور تشکیل شده است.خازن در حقیقت واحد اصلی ذخیره سازی اطلاعات است.با شارژ شدن خازن یعنی عدد یک در آن ذخیره شده و بلعکس با خالی بودن آن یعنی حاوی عدد صفر است.ترانزیستور در واقع یک درگاه خواندن و نوشتن این اطلاعات توسط مدار کنترل است و اجازه خواندن و تغییر این اطلاعات را می دهد.

خازن ها با گذر زمان شارژ اولیه خود را از دست میدهند و این یک مشکل جدی برای اطلاعات درون آن است برای حل این مشکل خازن باید در یک دوره دوباره شارژ شود تا به اصطلاح اطلاعات آن باقی بماند.

بنابراین بعد از هر بار خواندن خازن باید دوباره آن را شارژ کرد و هر اطلاعات پس از آنکه یکبار خوانده شد باید مجددا در همان سلول نوشته شود و به همین علت کمی سرعت رم را کاهش می دهد.

حافظه ايستا

در فناوری حافظه پویا خواندیم که برای نگه داری اطلاعات در زمانی که منبع الکتریکی ما به حافظه متصل است نیاز به تازه سازی منظم اطلاعات هر سلول داریم اما در مقابل آن حافظه های ایستا هستن که دیگر نیازی به تازه سازی این سلول ها نیاز نیست و از نظر سرعت بسیار بیشتری نسبت به حافظه های پویا دارند.

حافظه های ایستا دارای حجم بزرگی از نظر ابعاد نسبت به حافظه های پویا هستند و بخاطر فناوری پیچیده تر آنها کمی نیست به حافظه های پویا گرانتر هستند و از این رو برای کابران حافظه ه ای پویا مرقوم به صرفه تر است و از حافظه های ایستا بیشتر برای حافظه های واسط یا نهان استفاده میشود.

حافظه  همزمان با دستيابی تصادفی  (SDRAM)

SDRAM : Synchronous Dynamic RAM

مهم ترین شاهراه افزایش سرعت افزایش درگاه ارتباطی بین پردازنده و حافظه موقت است.همیشه سرعت پردازنده ها کمی بیشتر از حافظه های موقت است و تنها راه برابر کردن یا به حداقل رساندن این اختلاف استفاده از حافظه های چند سطحی استفاده از يك يا چند سطح حافظه ی نهان و با سرعت بالا از نوع حافظه ی ايستاست، اما حافظه ايستا بسیار گران قیمت است و به دلیل دیگر اینکه، افزایش ظرفيت حافظه  ایستا از كارايي آن مي كاهد.

با افزايش سرعت پردازنده و پهناي باند گذرگاه هاي سيستم و نيز افزايش ظرفيت حافظه ها، بانكهاي SIMM ديگر پاسخگوي نياز سيستم نبودند و طراحان، استاندارد جديدي براي رفع نيازمندي هاي سيستم به نام DIMM ارايه كردند.

حافظه ی پويا همزمان با سرعت انتقال مضاعف (DDR DRAM)

DDR DRAM : Double Data Rate Synchronous DRAM

فناوری ديگري كه پا به عرصه ي رقابت گذاشت DDR است. براي همزمان كردن ابزار منطقي، انتقال داده با آمدن لبه ی ساعت (Clock Edge) انجام خواهد شد. يك پالس ساعت زماني مؤثر است كه مقدار آن از صفر به يك تغيير كند يا برعكس. DDR DRAM ها از هر دو حالت ساعت يعني لب هي بالا رونده و لبه ي پايين رونده براي انجام عمليات استفاده مي كنند يعني بدون اضافه كردن فركانس ساعت مي توانند با استفاده از هر دو حالت تغيير ساعت، يك بار در لبه ی بالا رونده و يك بار در لبه ی پايين رونده، يعني هنگامي كه ساعت از صفر به يك و همين طور از يك به صفر تغيير مي كند، سرعت انتقال داده ها را دو برابر كنند. اين ماژولهاي حافظه در بانكهاي DIMM و با 184 پين كار مي كنند.

حافظه هاي DDR2 و DDR3

با عملكرد مناسب حافظه هاي DDR طراحان به فكر توسعه و بهبود عملكرد اين نوع حافظه ها افتادند و توانستند عملكرد حافظه را ارتقا بخشند. آنان در فناوري حافظ ههاي DDR2 موفق شدند سرعت انتقال داده ها را، روي گذرگا ه داده دو برابر كنند (جدول زیر). در واقع حافظه هاي DDR2  داراي فركانس پالس ساعتی دو برابر حافظه هاي DDR هستند. بنابراين مي توان تصور کرد كه پهناي باند گذرگاه آن را دو برابر افزايش داده اند. ولتاژ كاري اين نسخه به نسبت حافظه هاي DDR كمتر است و در نتيجه توان عملياتي آن بالاتر رفته است. اين حافظه داراي بانك حافظ هی 240 پين است.

نسخه ی بعدي DDR ها نيز با دو برابر كردن فركانس پالس ساعت نسبت به حافظه هاي DDR2 و همچنين كم كردن سطح ولتاژ كاري توانست سرعت انتقال داده ها را به مقدار بسيار زيادي افزايش دهد. اين نسخه DDR3 نام دارد.

چقدر با مانیتور کار کنیم؟
Intel Or Amd
گرافیک GDDR5

امین محمدخانیامین محمدخانی

مدیر وب سایت ابراستوک

دانش آموخته رشته فناوری اطلاعات و علاقمند به خرید و فروش اجناس دست دوم الکترونیکی هستم.

با عضویت در کانال تلگرامی ما از جدیدترین مطالب و مقالات و همچنین به روزترین قیمت ها و خفیفات ویژه ابراستوک با خبر شوید

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


پنج × = 40

لپ تاپ های مهندسی و گرافیک
پرینتر های خانگی و اداری
اسکنرهای باریک
گارانتی محصولات ابراستوک
پرداخت امن با زرین پال